Skip to content

Ob Evropskem dnevu boja za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo

Dejanja spolne zlorabe in spolnega izkoriščanja otrok ter otroška pornografija so hude kršitve temeljnih človekovih pravic, zlasti pravic otrok do zaščite in dobrobiti. Tako je določeno v Konvenciji Združenih narodov o otrokovih pravicah iz leta 1989 in Listini Evropske unije o temeljnih pravicah. Spolne zlorabe se dogajajo tako v fizični obliki, kot na spletu. Večino spolnih zlorab otrok storijo osebe, ki so otrokom blizu, ki jih otroci poznajo in jim zaupajo, ali pa njihovo zaupanje pridobijo na spletu. Pogosto so otroci materialno, čustveno, ekonomsko in razvojno odvisni od teh oseb, zato se bojijo spregovoriti o zlorabi in poiskati pomoč.

Ozaveščanje je ključno za prepoznavanje in ukrepanje na področju preprečevanja in odzivanja na kazniva dejanja, storjena zoper otroke. Z otroki se je nujno pogovarjati o spolnih zlorabah, o primernih in neprimernih dotikih ter odnosih, predvsem pa o tem, kje lahko poiščejo pomoč, ko se znajdejo v težavah, iz katerih sami ne najdejo izhoda. Pomembno je, da otroci vedo, da za zlorabo niso krivi sami in da jim bomo odrasli nudili vso potrebno pomoč in podporo. Če posumimo, da je bil otrok spolno zlorabljen, je naša odgovornost, da tak sum takoj naznanimo policiji.

Vsak otrok ima pravico, da mu družina, družba in država zagotovijo zaščito pred zlorabami in mu omogočijo odraščanje v varnem okolju, ki bo omogočilo razvoj vseh otrokovih potencialov.

Ob današnjem Evropskem dnevu za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo v Hiši za otroke še posebej upamo, da bomo čim prej dočakali čas, ko bo teh dejanj bistveno manj. Omogočanje brezskrbnega otroštva vsem otrokom je odgovornost in dolžnost naše celotne skupnosti in vsakega odraslega posameznika.